Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, KfW Kalkınma Bankası tarafından yönetilen ve KOSGEB tarafından yürütülen “Türkiye’de Sosyal ve Ekonomik Uyumu Teşvik Etmek için Özel Sektörün Güçlendirilmesi (FOSTER)” Projesi İstihdam Taahhütlü KOBİ Destek Programı kapsamında İkinci Teklif Çağrısı için başvurular başlıyor.

Yeni çağrı ile proje illeri Adana, Ankara, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kilis, Kocaeli, Konya, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa’da faaliyet gösteren KOBİ’lere toplam 30,2 milyon avroya kadar hibe desteği verilecek. Yeni çağrıyla birlikte FOSTER Projesi kapsamında KOBİ’lere verilen geri ödemesiz toplam destek tutarı 65,2 milyon avroya ulaşacak.

İşletmeler “Rekabetçiliği Geliştirme ve İstihdamın Artırılması” ana temasıyla çağrı konularına uygun teklifler hazırlayacak. Başvuru teklifleri kabul edilen işletmeler 1 milyon TL’ye kadar geri ödemesiz destekten faydalanacak. İşletmeler, bu desteği personel giderleri ile makine, teçhizat, kalıp, yazılım ve eğitim giderleri için kullanabilecek.

Söz konusu destek kapsamında en az 2.950 kişilik istihdam sağlanacak. Söz konusu istihdam, yeni istihdam yaratılması ve/veya hâlihazırda istihdam edilenlerin işlerinin korunması şeklinde gerçekleşecek.

Program ile gençlerin ve kadınların istihdamı da teşvik edilecek. İstihdam Taahhütlü KOBİ Destek Programı kapsamında personel giderlerinin %70’i karşılanacak. Yeni istihdam edilecek kişinin genç (30 yaş altı) veya kadın olması durumunda ilgili personel için destek oranı %100 olarak uygulanacak. KOBİ’ler İstihdam Taahhütlü KOBİ Destek Programı’na KOSGEB KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden başvurabilecek.

FOSTER Projesi ile KOBİ’lerin güçlendirilmesi ve istihdamın teşvik edilmesiyle sosyal ve ekonomik kalkınmanın artırılması hedeflenmektedir.

Proje çağrı metnine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Proje Teklif Çağrısı

 

 

Sentez Danışmanlık - Yatırım Teşvik Belgesi, Kosgeb Destekleri, Tübitak Destekleri

Yatırım Teşvik Robotu

Sentez Danışmanlık - Yatırım Teşvik Belgesi, Kosgeb Destekleri, Tübitak Destekleri